Mostar, 13. svibnja 2025. – Pod sloganom “Prevencija je najbolji lijek”, Fakultet zdravstvenih studija Sveučilišta u Mostaru, u suradnji s HSSA, Udrugom studenata FZS-a te Alumni klubom, jučer je u Mepas Mallu organizirao besplatno mjerenje krvnog tlaka i razine šećera u krvi. Više od stotinu građana iskoristilo je priliku za brzu i stručnu provjeru svojih osnovnih zdravstvenih parametara. Akciji je prethodila i izložba dječjih crteža iz vrtića našeg grada, kojima su najmlađi iskazali zahvalnost medicinskim sestrama i tehničarima. U okviru akcije studenti sestrinstva su zainteresiranim građanima, uz pratnju docentice Ivone Ljevak, mjerili tlak i šećer u krvi. „Međunarodni dan medicinskih sestara i tehničara obilježava se 12. svibnja na dan rođenja Florence Nightingale, začetnice modernog sestrinstva. Svake godine ovaj dan pruža priliku da se istakne doprinos sestara u zdravstvenom sustavu. Jučer su dječica iz vrtića pokazali koliko cijene njihov rad, a danas naši studenti potvrđuju stručnost i empatiju mjerenjem osnovnih parametara zdravlja,“ kazala je voditeljica akcije, docentica Ivona Ljevak. Prema podacima Udruge medicinskih sestara, u Bosni i Hercegovini djeluje više od 20 000 medicinskih sestara i tehničara. Kako je naglasila Ljevak, njihova uloga daleko je šira od tradicionalne zdravstvene njege: „Medicinske sestre kontinuirano se usavršavaju i mogu se obrazovati na sva tri ciklusa studija. One su danas i predavači u srednjim školama i na fakultetu, zahvaljujući suradnji s našom institucijom.“
Dekanica prof. dr. sc. Vajdana Tomić istaknula je kako je današnja akcija primjer uspješne povezanosti fakulteta i zajednice: „Ovom akcijom naše studentice i studenti sestrinstva pokazali su veliku predanost pozivu koji su odabrali. Uključivanjem najmlađih kroz njihove kreativne radove gradimo pozitivan odnos prema sestrinskoj profesiji već od malih nogu, a besplatnim praktičnim pregledima u Mepas Mallu omogućili smo skrb za sve građane. Time smo dodatno osnažili povezanost Fakulteta zdravstvenih studija i lokalne zajednice. Na temelju uspjeha ove inicijative, u budućnosti planiramo radionice prve pomoći u školama te interaktivne kampanje o mentalnom zdravlju i zdravom načinu života. Cilj nam je potaknuti aktivan i zdrav stil života, animirati građane na preventivne preglede te ojačati partnerski odnos fakulteta i zajednice u izgradnji visokih standarda zdravstvene njege. Uvjereni smo da ovakvim programima potičemo društvenu odgovornost naših studenata te također jačamo povjerenje građana u sestrinsku profesiju. Radujemo se novim akcijama i inicijativama koje će dodatno afirmirati važnost sestrinske skrbi u svakodnevnoj praksi.“
Organizatori najavljuju da će slične akcije postati redovna praksa FZS-a, s naglaskom na edukaciju, prevenciju i partnerski rad s gradskim institucijama.
Nastavljamo zajedno graditi zdravu i informiranu zajednicu.