U organizaciji Klinike za ginekologiju i porodništvo te Klinike za dječje bolesti Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, Fakulteta zdravstvenih studija Sveučilišta u Mostaru i Udruge za perinatalnu medicinu BiH, 11. i 12. listopada 2024. godine u Mostaru je održan tečaj fetalne ehokardiografije. Cilj tečaja bio je dodatno educirati ginekologe i pedijatre za pravovremeno dijagnosticiranje prirođenih srčanih grešaka tijekom trudnoće, dok je dijete još u majčinoj utrobi.
Fetalna ehokardiografija je neinvazivna metoda ranog otkrivanja prirođenih srčanih grešaka pomoću ultrazvuka. Na taj način djeca s prirođenom srčanom greškom mogu dobiti pravovremeno kardiokirurško liječenje u odgovarajućim kliničkim centrima. U praktičnom dijelu tečaja sudjelovalo je 65 trudnica i 20 polaznika iz različitih dijelova BiH, koji su, uz mentorstvo domaćih i stručnjaka iz Hrvatske, izvodili ultrazvučne preglede fetalnog srca.
Prema riječima predstojnice Klinike za ginekologiju i porodništvo SKB Mostar, prof. dr. sc. Vajdane Tomić, prirođene srčane greške odgovorne su za 50 posto smrti u kasnijoj dobi. Prema njezinim saznanjima, u BiH se godišnje rodi oko 20.000 djece, a učestalost prirođenih srčanih grešaka je 8 do 9 na 1.000 živorođene djece, što čini između 160 i 200 djece s prirođenim srčanim greškama godišnje.
„Pravovremeno otkrivanje srčanih grešaka tijekom trudnoće znači smanjenje stope smrtnosti djece i poboljšanje kvalitete njihova života. To uključuje pravovremeno kardiokirurško zbrinjavanje i pravovremeno savjetovanje roditelja kako bi se pripremili za izazove nakon poroda“, istaknula je prof. Tomić.
Dr. Ivan Zmijanović, subspecijalist fetalne medicine iz Medicinskog centra Vodice, objasnio je kako je cilj fetalne ehokardiografije prepoznati srčane mane prije porođaja kako bi liječnici mogli pravovremeno intervenirati. „Ako se dijete rodi u poliklinici, može mu se pružiti pomoć, ali u slučaju da na porođaju nema kardiologa ili neonatologa, postoji rizik od smanjenog dotoka krvi u mozak do dolaska djeteta u odgovarajući centar, što može dovesti do dodatnih komplikacija poput cerebralne paralize, što bi se moglo spriječiti ranijom dijagnozom”, kazao je dr. Zmijanović.
Dr. Vladimir Jegdić, subspecijalist pedijatrijske kardiologije, istaknuo je kako je SKB Mostar još 2019. godine uvela fetalnu ehokardiografiju. „Povod za to bila je, nažalost, smrt jednog djeteta. Kao kardiolog koji skrbi o djeci, tražio sam način da prepoznamo teške srčane greške prije rođenja kako bismo mogli na vrijeme reagirati i uputiti dijete u inozemni kardiokirurški centar, budući da u BiH trenutno ne možemo obavljati takve operacije“, pojasnio je dr. Jegdić te dodao da su u proteklih pet godina u SKB Mostar identificirali 25 takvih srčanih grešaka kod fetusa.
Neke trudnice poslali su na porođaj u Austriju, a druge u Zagreb, dok su neke srčane mane zahtijevale praćenje nakon poroda, što je bilo moguće na SKB Mostar uz konzultacije s inozemnim centrima, rekao je dr. Jegdić, koji je za sada jedini dječji kardiolog u BiH specijaliziran za fetalnu ehokardiografiju.
Prepoznavanjem potrebe za uvođenjem ove dijagnostičke metode u svakodnevni rad, SKB Mostar postala je lider u BiH u otkrivanju srčanih grešaka kod fetusa. Zadovoljni uspjehom prvog tečaja, organizatori su najavili sljedeći događaj na proljeće 2025. godine.
Galerija: